Etusivu ›› Uutinen ›› Kaupungin joulukorttivarat MLL:n toimintaan
21.12.2016 - 13:34
Kaupungin joulukorttivarat MLL:n toimintaan
Joulukorttivarojen luovutus 2016
Mikkelin kaupunki luovuttaa perinteisesti joulukortteihin varaamansa rahat hyvään tarkoitukseen. Tänä vuonna valinta kohdistui Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mikkelin yhdistykselle. Lahjoituksen suuruus on 2500 euroa.

Mikkelin kaupunki luovuttaa perinteisesti joulukortteihin varaamansa rahat hyvään tarkoitukseen. Tänä vuonna valinta kohdistui Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mikkelin yhdistykselle. Lahjoituksen suuruus on 2500 euroa.

Lahjoitus löytää kohteensa

Yhdistyksen sihteeri, Marskin päiväkodin johtaja Anu Perho kertoo, että lahjoitus löytää hyvän kohteen.

- Käytämme rahat sellaiseen toimintaan, että se tuo iloa mahdollisimman monelle.

MLL:n Mikkelin yhdistys pyörittää Marskin päiväkotia ja perhekahvila Kotiloa. Lisäksi säännöllistä toimintaa ovat kirpputorit ja erilaiset yhteiset tapahtumat ja kokoontumiset.

Harva tietää, että myös yläkoulujen tukioppilastoiminta lähti alun perin Mannerheimin Lastensuojeluliiton aloitteesta. Mikkelissäkin yhdistyksen kautta kulkee edelleen avustuksia kouluille tukioppilaiden koulutukseen ja toimintaan.

Yhdistys on saanut paljon aikaan

MLL:n Mikkelin paikallisosasto on perustettu jo vuonna 1921. Olemassaolonsa aikana se on muun muassa perustanut Mikkelin ensimmäisen lasten- ja äitiysneuvolan. Paikallisosaston lastentarha toimi vuodesta 1950 vuoteen 1975, jolloin se siirtyi kaupungin omistukseen. Uudestaan päiväkotitoiminta käynnistyi vuonna 1987, kun Marskin päiväkoti aloitti toimintansa.

Kuvateksti
Joulukorttivarat luovuttivat Mikkelin kaupunginhallituksen puheenjohtaja Seija Kuikka (vas.) ja kaupunginjohtaja Timo Halonen. Yhdistyksen puolesta lahjan ottivat vastaan yhdistyksen varapuheenjohtaja Anne Vallenius (toinen oik.) ja yhdistyksen sihteeri, Marskin päiväkodin johtaja Anu Perho.

Aiheeseen liittyvää