Kilpailut ja tapahtumat

Liikuntapalvelut järjestää vuosittain useita kilpailuja ja tapahtumia yhteistyössä koulujen, urheiluseurojen ja muiden järjestöjen kanssa.

Palveluopas

Kokoamme tälle sivulle liikuntapalveluiden järjestämien kilpailuiden ja tapahtumien kutsuja, tuloksia ja muuta materiaalia sekä tietoa maakuntaviesteistä.

 

Mikkelin liikuntatarjonnasta, tapahtumista, kokeiluista ja toimijoista löydät tietoa myös Liikkuva Mikkeli -sivustolta. Liikkuva Mikkeli löytyy myös Facebookista, Twitteristä ja Instagrammista #liikkuvamikkeli!

 

 

Hiihdon maakuntaviesti 15.2.2017 Rantakylässä, Mikkelissä

 

Koululiikuntaliiton Etelä-Savon aluemestaruushiihdot Rantakylässä 23.2.2017

 

Hiihdon minimaakuntaviesti 2017 Rantasalmella

 

12. Mikkelin avoimet Paralympialaiset 27.8.2016, Urski

 

Kouluviestikarnevaali (peruskoulut ja toinen aste) 7.9.2016, Urski

 

Dance Battle Let´s #BeActive syksy 2016

 

Koululiikuntaliiton Etelä-Savon alueen yleisurheilumestaruuskilpailut 15.9.2016 Mikkelin Urheilupuistossa

 

Koululaisten jalkapalloturnaukset

Yläkoulujen Jalkapalloturnaus, Hänski

  • Tytöt KLL-karsintaturnaus 21.9.2016
    • Voittaja Kalevankankaan koulu
  • Pojat KLL-karsintaturnaus 22.9.2016
    • Voittaja Ristiinan yhtenäiskoulu
  • Tytöt + pojat harrasteturnaus 23.9.2016
    • 7-luokat voittaja Lyseon koulu
    • 8-luokat voittaja Urheilupuiston koulu
    • 9-luokat voittaja Lyseon koulu

 

Alakoulujen Kaikki Pelissä -turnaus pelataan alueturnauksina syksyllä 2016

Alakoulujen Koulufutis -turnaus Kupla-hallissa 19.10.2016

 

Koululaisten (ala- ja yläkoulut) suunnistuskilpailut 13.9.2016

 

Alakoulujen säbäpäivä Sport Forumilla 10.-11.11.2016

 

Yläkoulujen salibandyturnaus 

  • Tytöt 2016 tulokset: 1. Lyseo, 2. Kalevankangas, 3. Rantakylä, 4. Ristiina, 5. Urheilupuisto, 6. Anttola, 7. Haukivuori
  • Pojat 2016 tulokset: 1. Rantakylä, 2. Kalevankangas, 3. Lyseo, 4. Urheilupuisto, 5. Ristiina, 6. Haukivuori, 7. Anttola
  • Tytöt 2015 tulokset: 1. Rantakylä, 2. Kalevankangas, 3. Lyseo, 4. Anttola, 5. Urheilupuisto, 6. Ristiina
  • Pojat 2015 tulokset: 1. Rantakylä, 2. Kalevankangas, 3. Urheilupuisto, 4. Lyseo, 5. Anttola, 6. Ristiina

 

Alakoulujen Luokkalätkä -turnaus, jäähalli

 

Alakoulujen jääpalloturnaus, Hänski

 

Yläkoulujen luistelukilpailut 15.02.2017

 

Alakoulujen Hiihtokilpailut 23.2.2017

 

Koululaisten maastojuoksukilpailut 11.5.2017 Ravirata

 

Koululaisten (ala- ja yläkoulut) yleisurheilukilpailut Urskissa 30.5.2017

 

Yläkoulujen Fresbeegolf -päivä (YFG) Siekkilässä 1.6.2017

 

 

 

Yhteystiedot

Lisätietoja:

Liikuntasuunnittelija Tiina Juhola, tiina.juhola(at)mikkeli.fi, 044 794 2407