Varavaltuutetut

Puolueiden valituiksi tulleille ehdokkaille on määrätty seuraavat varajäsenet:

Kansallinen Kokoomus

1. Juha Vuori, vanhempi konstaapeli, eläkkeellä
2. Mali Soininen, yksikönjohtaja, eläkkeellä
3. Harri Haavikko, yrittäjä, toimitusjohtaja
4. Jarmo Tuunanen, insinööri (YAMK), lehtori
5. Paavo Puhakka, DI, eläkeläinen
6. Juhani Oksman, yli-insinööri
7. Miikka Kirjalainen, yrittäjä
8. Hannu Pöntinen, toimitusjohtaja, yrittäjä
9. Tuomas Tiusanen, liikenneopettaja
10. Ville Rahikainen, KTM, controller
11. Taika Paunonen, lähihoitaja, sairaanhoitajaopiskelija (AMK)

Suomen Keskusta

1. Markku Kakriainen, maakuntaneuvos, insinööri
2. Kalle Mattila, agronomi, maanviljelijä
3. Perttu Noponen, väitöskirjatutkija, yrittäjä
4. Anne Hujala, yhteiskuntatieteiden maisteri
5. Matti Kekkonen, metsäasiantuntija
6. Päivi Ylönen, kasvatustieteiden maisteri, opinto-ohjaaja
7. Mikko Haverinen, liikuntatieteiden maisteri, nuoriso- ja harrastepäällikkö
8. Keijo Siitari, maanviljelijä yliluutnantti evp.
9. Jari Sihvonen, aluepäällikkö
10. Janne Strengell, HR-asiantuntija
11. Sari Noponen, filosofian maisteri, äidinkielen opettaja
12. Tanja Puustinen-Kiljunen, lomituspalveluohjaaja, näytelmäkirjailija

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

1. Jaana Vartiainen, päiväkodin johtaja
2. Enrique Tessieri, valtiotieteiden maisteri
3. Tapani Korhonen, eläkeläinen
4. Anne Puntanen, lähihoitaja
5. Reijo Hämäläinen, mielenterveyshoitaja, vammaisjärjestöaktiivi
6. Sari Rautiainen, työsuojeluvaltuutettu
7. Eveliina Naumanen, diplomi-insinööri
8. Susanna Rusakko, myyjä, merkonomi
9. Lasse Pöyry, ekonomisti, yhteiskuntatieteiden maisteri
10. Juha Hakkarainen, linja-autonkuljettaja
11. Heikki Pyrhönen, toiminnanjohtaja

Suomen Kristillisdemokraatit

1. Lotta Pylkkänen, lähihoitaja
2. Satu Soivanen, ekonomi, projektiasiantuntija

Liike Nyt

1. Mika Marttinen, yrittäjä
2. Nea Tarvainen, sosionomi

Vihreä liitto

1. Kerttu Hakala, FM
2. Nina Jussi-Pekka, päiväkodin johtaja
3. Elina Jäntti, yrittäjä, freelancetoimittaja
4. Mikko Siitonen, lehtori, FM
5. Iris Damstén, yhteisöpedagogi (AMK)

Perussuomalaiset

1. Mervi Eskelinen, terveydenhuollon maisteri, ammatillinen opettaja
2. Ola Muttilainen, vientipäällikkö, insinööri (AMK)
3. Mikko Pöyry, rakennusalan yrittäjä
4. Jere Liikanen, LVI-asentaja, piirityöntekijä
5. Juhani Jenu, yrittäjä
6. Katariina Asikainen, laivavirkailija, filosofian maisteri
7. Timo Karstu, lääkäri
8. Keijo Siitari, yrittäjä
9. Juuso Halonen, koneenkuljettaja