Varavaltuutetut

Puolueiden valituiksi tulleille ehdokkaille on määrätty seuraavat varajäsenet

Yhteystiedot on julkaistu mikäli luottamushenkilö on antanut luvan (viimeisin päivitys 8.6.2022)

Kansallinen Kokoomus

1. Juha Vuori, vanhempi konstaapeli, eläkkeellä, vuori.juha(at)outlook.com, Keltasirkunkatu 9 A 1, 50190 Mikkeli
2. Mali Soininen, yksikönjohtaja, eläkkeellä, soininen.mali(at)gmail.com, Ilmarisenkatu 21 A 8, 50130 Mikkeli
3. Harri Haavikko, yrittäjä, toimitusjohtaja
4. Jarmo Tuunanen, insinööri (YAMK), lehtori
5. Paavo Puhakka, DI, eläkeläinen, pave.puhakka(at)gmail.com, Brahentie 6 as 4, 52300 Ristiina
6. Juhani Oksman, yli-insinööri, juhani.oksman(at)outlook.com, Verkkokuja 4 B 6, 50190 Mikkeli
7. Miikka Kirjalainen, yrittäjä
8. Hannu Pöntinen, toimitusjohtaja, yrittäjä
9. Tuomas Tiusanen, liikenneopettaja, tuotiu(at)gmail.com
10. Ville Rahikainen, KTM, controller
11. Taika Paunonen, lähihoitaja, sairaanhoitajaopiskelija (AMK), taika.paunonen1(at)gmail.com, Karpalokatu 1 C 7, 50170 Mikkeli

Suomen Keskusta

1. Markku Kakriainen, maakuntaneuvos, insinööri, markkukakriainen(at)live.com, Vuorikatu 5 B 29, 50100 Mikkeli
2. Kalle Mattila, agronomi, maanviljelijä, kalle.mattila(at)lemettila.fi, Lemettiläntie 36, 51600 Haukivuori
3. Perttu Noponen, väitöskirjatutkija, yrittäjä, perttu.noponen(at)gmail.com, Sahamiehenkatu 5 as 4, 50190 Mikkeli
4. Anne Hujala, yhteiskuntatieteiden maisteri, annhujala(at)gmail.com, Kristiinantie 19 as 8, 52300 Ristiina
5. Matti Kekkonen, metsäasiantuntija, matti.kekkonen(at)versowood.fi, Piikkiläntie 7, 50600 Mikkeli
6. Päivi Ylönen, kasvatustieteiden maisteri, opinto-ohjaaja
7. Mikko Haverinen, liikuntatieteiden maisteri, nuoriso- ja harrastepäällikkö, mikkohaverinen1(at)hotmail.com, Ratinlammenkatu 40, 50170 Mikkeli
8. Keijo Siitari, maanviljelijä yliluutnantti evp., keijoksiitari(at)gmail.com
9. Jari Sihvonen, aluepäällikkö, jari.sihvonen(at)elvera.fi, Itäpellontie 1, 50180 Mikkeli
10. Janne Strengell, HR-asiantuntija, strengelljanne(at)hotmail.com, Ponnantie 11, 52300 Ristiina
11. Sari Noponen, filosofian maisteri, äidinkielen opettaja, sari.noponen(at)sivistys.mikkeli.fi, Kuusimäentie 8, 50600 Mikkeli
12. Tanja Puustinen-Kiljunen, lomituspalveluohjaaja, näytelmäkirjailija

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

1. Jaana Vartiainen, päiväkodin johtaja, jaanakj.vartiainen(at)gmail.com, Parikanniementie 9, 52320 Vitsiälä
2. Enrique Tessieri, valtiotieteiden maisteri, etessieri(at)gmail.com
3. Tapani Korhonen, eläkeläinen, korhosen.tapani(at)gmail.com
4. Anne Puntanen, lähihoitaja
5. Reijo Hämäläinen, mielenterveyshoitaja, vammaisjärjestöaktiivi, Lohjantie 36 A, 52100 Anttola
6. Sari Rautiainen, työsuojeluvaltuutettu, rautiainen.sari(at)gmail.com, Sepänkatu 16, 50170 Mikkeli
7. Eveliina Naumanen, diplomi-insinööri, eveliina.naumanen(at)hotmail.com
8. Susanna Rusakko, myyjä, merkonomi
9. Lasse Pöyry, ekonomisti, yhteiskuntatieteiden maisteri, lasse.poyry(at)gmail.com, Koivukatu 26, 50130 Mikkeli
10. Juha Hakkarainen, linja-autonkuljettaja, juhpekhak(at)hotmail.com, Koivakkalantie 831, 50670 Otava
11. Heikki Pyrhönen, toiminnanjohtaja, heikki.pyrhonen(at)gmail.com, Tanelinkatu 16, 50190 Mikkeli

Suomen Kristillisdemokraatit

1. Lotta Pylkkänen, lähihoitaja, lotta75(at)gmail.com
2. Satu Soivanen, ekonomi, projektiasiantuntija

Liike Nyt

1. Mika Marttinen, yrittäjä
2. Nea Tarvainen, sosionomi

Vihreä liitto

1. Kerttu Hakala, FM, kerttu.h.hakala(at)gmail.com, Ahokaari 5, 50670 Otava
2. Nina Jussi-Pekka, päiväkodin johtaja, nina.jussi-pekka(at)hotmail.com
3. Elina Jäntti, yrittäjä, freelancetoimittaja, elina.valtuustoon(at)gmail.com
4. Mikko Siitonen, lehtori, FM
5. Iris Damstén, yhteisöpedagogi (AMK), iris.damsten(at)outlook.com

Perussuomalaiset

1. Mervi Eskelinen, terveydenhuollon maisteri, ammatillinen opettaja, eskelinenanita180(at)gmail.com
2. Ola Muttilainen, aluemyyntipäällikkö, insinööri (AMK), ola.muttilainen(at)gmail.com
3. Mikko Pöyry, rakennusalan yrittäjä, mikko.poyry1979(at)gmail.com
4. Jere Liikanen, LVI-asentaja, piirityöntekijä
5. Juhani Jenu, yrittäjä
6. Katariina Asikainen, laivavirkailija, filosofian maisteri, kata.asik(at)gmail.com, Teljokuja 6 A 19, 50170 Mikkeli
7. Timo Karstu, lääkäri
8. Keijo Siitari, yrittäjä, keijo.siitari2(at)gmail.com, Harakankuja 3 as 4, 50170 Mikkeli
9. Juuso Halonen, koneenkuljettaja