Eläinlääkäripalvelut

 

Mikkelin eläinlääkäriasema

Ajanvaraus
ma-pe klo 8.00-11.00
puh. 015 366 218

Käyntiosoite:
Rauhankatu 10, 50100 Mikkeli (Lähemäki-talo)

Eläinlääkärit:

Suvi Kähkönen-Valtola, puh. 044 794 4720
suvi.kahkonen-valtola@mikkeli.fi

Tuulia Kastevaara, puh. 044 794 5058
tuulia.kastevaara@mikkeli.fi

Leena Riipinen, puh. 044 794 5002
leena.riipinen@mikkeli.fi

Sähköpostitse ei ajanvarausta tai hintatiedusteluja eikä neuvontaa.


Mäntyharjun eläinlääkäriasema

Ajanvaraus ma-pe klo 8.00-10.00
puh. 015 227 530

Käyntiosoite:  
Sairaalantie 5, 52700 Mäntyharju

Eläinlääkärit:

Antti Tukiainen, puh. 044 794 5579
antti.tukiainen@mikkeli.fi

Minna Rantalainen, puh. 0500 465 444
minna.rantalainen@mikkeli.fi


Päivystysnumero 0600 13436 (Mikkeli, Mäntyharju, Hirvensalmi ja Pertunmaa)
Arkisin klo 15.00-8.00 sekä
Viikonloppuisin pe klo 15.00 – ma klo 8.00
Puhelun hinta klo 22-8 3,02 €/min, muuna aikana 1,51 €/min


Kangasniemen eläinlääkäriasema

Ajanvaraus  Eläinlääkäri on vastaanotolla ilman ajanvarausta pääsääntöisesti arkiaamuisin klo 8.00 – 10.00. Muuna aikana sopimuksen mukaan.
puh. 015 431 017

Käyntiosoite:  
Sairaalantie 15, 51200 Kangasniemi

Eläinlääkärit:

Maria Tirkkonen, puh. 0400 151 422
maria.tirkkonen@mikkeli.fi

Pirkko Penttilä-Hiltunen, puh. 040 510 2747
pirkko.penttila-hiltunen@mikkeli.fi

Kangasniemen alueen eläinlääkäripäivystys järjestetään osana Keski-Suomen maakunnallista päivystystä.

Pieneläinpäivystys numerossa 0600 19222
Puhelun hinta on 6.03 €/min.

Hyötyeläimet (suurikokoiset eläimet, joita ei voi kuljettaa klinikalle)
Päivystävän eläinlääkärin yhteystiedot saa soittamalla palvelunumeroon 0600 14600
Puhelun hinta on 2.03 €/min.

https://www.jyvaskyla.fi/ymparisto/terveys/elainlaakaripaivystys


Eläinsuojeluasiat

Valvontaeläinlääkäri Roosa Tervonen, puh. 044 794 5281
roosa.tervonen@mikkeli.fi

Tavoitettavissa arkisin klo 8-16

Virka-ajan ulkopuolella kiireellisissä eläinsuojelutapauksissa voi olla yhteydessä päivystävään kunnaneläinlääkäriin tai poliisiin.


Löytöeläinpalvelut